Barion Pixel
Az Inter-music Kft. weboldalon sütiket használunk a mérésekhez és más marketing eszközökhöz.
Menü

A szaxofon varázsa: a jazztől a rockzenéig

A szaxofon varázsa: a jazztől a rockzenéig

Üdvözlünk a szaxofonok csodás világában! Blogcikkünkben mindent megtudhatsz a sokoldalú hangszer eredetéről, felépítéséről és típusairól, és bemutatjuk azokat a zenei műfajokat is, amelyeknek hangzása nem lenne teljes szaxofon nélkül! 

Mit érdemes tudni a szaxofonokról? 

A hangszer története 

Az izgalmas és sokoldalú szaxofont a 19. század közepén tervezték és fejlesztették ki: az első hangszer 1842-ben készült el, Párizsban. 

A hangszer egyik különlegessége az, hogy egyetlen ember, Adolphe Sax nevéhez köthető. Antoine-Joseph "Adolphe" Sax belga-francia hangszerkészítő volt, aki az 1840-es években dolgozott a hangszer fejlesztésén. 


Antoine-Joseph "Adolphe" Sax

 

A szaxofon egyszerű nádnyelves fúvókával megszólaltatott fúvós hangszer, melyen hanglyukakkal és billentyűkkel lehet játszani. Több fajtája van - a sopranimisszimótól a szubkontrabasszusig - ám a leggyakoribb fajtái a szoprán-, az alt- és a tenorszaxofon. 

A szaxofont sokoldalú hangszernek nevezik, mert széles hangterjedelmével és változatos hangszínével különböző zenei stílusokhoz is kiválóan alkalmazkodik. Több zeneszerző is alkalmazta a hangszert a műveiben, többek közt Sztravinszkij, Bizet, Ravel vagy Bartók,  mégis az 1902-as évektől, a jazz korszakban élte fénykorát, ami máig tart.

 

A jazz és a szórakoztató zene műfaja, valamint a katonazenekarok is előszeretettel alkalmazzák a hangszert, azonban előfordulhat szimfonikus művekben, vagy akár operákban is. 

A szaxofon egyik legnagyobb rajongója a francia romantikus zeneszerző, Hector Berlioz volt, akit a hangszer egyedi hangszíne fogott meg. Ő volt az, aki bebizonyította, hogy a szaxofon klasszikus zenében is alkalmazható, több művében is megszólaltatta. 

 


Hector Berlioz 

 

Berlioz így írt a hangszerről a Journal des Débats című lap 1842 júniusi számában:

„Legfőbb erénye az én szememben hangszínének változatos szépsége; olykor komoly, máskor nyugodt, olykor szenvedélyes, álmodozó, melankolikus vagy halovány, mint egy visszhang gyengébb visszhangja, mint a szellő alig hallható panaszos nyögései az erdőben és, ennél is jobban, mint egy harang titokzatos rezgései, jóval azután, hogy megkondították; nem létezik más általam ismert hangszer, amely rendelkezik e különös rezonanciával, amely a csend határán helyezkedik el.”

Milyen részekből áll a szaxofon?

A szaxofon egy összetett hangszer, 3 nagy része van: 

  1. Fúvóka

  2. Nyak

  3. Test
     

Ezeken belül pedig a hangszer további részekre is osztható. 

 


A szaxofon részei

 

A nyak részét “hattyúnyak”-nak is nevezik elegáns alakja miatt. Ez tulajdonképpen egy fémcső, ami a hangszer testéhez kapcsolódik, és rajta helyezkedik el az oktávváltó billentyű, ami az oktávváltást segíti. 

A fúvóka a szaxofon nyakán helyezkedik el, aminek anyaga lehet ebonit, fém, üveg és műanyag. A fúvókára helyezhető a nád, amelyet a szorítóval erősíthetünk a helyére. Ez a kombináció (fúvóka, szorító, nád) elengedhetetlen a hangszer megszólaltatásához.

A szaxofon teste sárgarézből készül, azonban megszólaltatásának módja eltér a rézfúvós hangszerekétől, ezért nem sorolandó ebbe a csoportba. 

ÉRDEKESSÉGEK - Mi köze a sípnak a szaxofonhoz? 

Tudtad, hogy a szaxofon alapvető alkotóeleme a síp? A szaxofon fúvókája, vagyis az egynyelvű nádsípja, az egyik legfontosabb része a hangszernek. A síp anyaga, formája és mérete határozza meg a szaxofon hangját és teljesítményét.

Hogyan tisztítsd a szaxofonod? Kellékek és termékajánló

A szaxofon gondozása és tisztítása kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a hangszer megfelelően működjön, és megőrizze a minőségét és hosszú élettartamát. Webshopunkon számos tisztítóeszközből válogathatsz, amiket minden alkalom után érdemes használni. Ilyenek például a különböző törlőkendők és nedvszívók, vagy a párnatisztító is.

 

Időnként érdemes különböző mechanika olajakat használni, amik a billentyűk zavartalan működését szolgálják.

Szaxofon típusok

Szopránszaxofon

A szopránszaxofon a szaxofoncsalád egyik legmagasabb hangú tagja.


 

Bb hangolású hangszer, általában egyenes testű, de létezik hajlított formája is. 

Hangszíne kifejezetten világos és fényes. A magasabb hangok miatt kiválóan alkalmas szólók játékára, de gyakori része a szaxofon szekcióknak a jazz és a kamarazene területén, valamint megtalálható klasszikus és kortárs zenében is. 

Híres szopránszaxofonosok közé tartozik az amerikai jazz-szaxofonos Kenny G. 

Altszaxofon

Az altszaxofon a szaxofoncsalád legnépszerűbb tagja.



 

Hangterjedelme miatt a hangszer közép- és magas hangok megszólaltatására alkalmas. Hangja közepes mélységű, meleg hangszínnel rendelkezik, amely tulajdonsága miatt gyakran használják jazz, blues és pop zenei műfajokban.

Az altszaxofon fontos szerepet játszik szaxofonkvartettekben és szaxofonzenekarokban, emellett pedig számos zenekarban és együttesben is használják. 

Számos zenei stílusban megtalálható, legyen az jazz, blues vagy klasszikus zene.

Az altszaxofon virtuózai között számos híres jazz és blues-szólista is megtalálható, mint például az amerikai jazz-szaxofonos és zeneszerző, Charlie Parker, vagy a magyar Muck Ferenc és Borbély Mihály.

ÉRDEKESSÉG - Láttál már színes szaxofont?

Bár a hagyományos szaxofonok különböző fémekből (például rézből vagy sárgarézből) készülnek, néhány szaxofonkészítő előnyben részesíti az extravagáns anyagokat és színeket. Így találkozhatunk akár piros, kék vagy lila színű hangszerrel, ami műanyagból készült. Ezek az egyedi anyagok különböző hangzást biztosítanak a szaxofonnak - na meg nem mindennapi megjelenést :) 

Tenorszaxofon

A tenorszaxofon is egy népszerű típusa a hangszercsaládnak, amely hangterjedelme miatt közép- és magas hangok megszólaltatására alkalmas. 

 

 

A tenorszaxofon méretében is nagyobb, mint az alt, ennek köszönhető széles hangterjedelme és meleg hangszíne. 

A tenorszaxofon is - csakúgy, mint az alt, vagy a szoprán -  egy sokoldalú hangszer, hiszen több zenei műfajban (jazz, blues, pop vagy klasszikus zene) is megtalálható.

Baritonszaxofon

A baritonszaxofon az egyik legmélyebb hangú tagja a szaxofoncsaládnak.

 

 

A baritonszaxofon hangszíne sötét és erőteljes, ami nagyszerű alapot biztosít a szaxofonegyüttesek számára, emiatt elengedhetetlen tagja ezeknek a formációknak.

A baritonszaxofon gyakran fordul elő jazz zenekarokban és szaxofonzenekarokban, emellett megtalálható más zenei műfajokban is, például blues, pop és klasszikus zenében.

ÉRDEKESSÉGEK - Szóljon a szóló!
A szaxofonok számtalan népszerű dalban játszanak kiemelkedő szerepet: például a "Baker Street" című dalban Gerry Rafferty, vagy a "Careless Whisper" című számban George Michael és Wham! zenekar előadásában szól a szaxofon szóló. Ezekben a dalokban érezhető leginkább a hangszer jellegzetes hangzása és páratlan varázsa.

A szaxofon szerepe a zenetörténelemben 

Máig benne van a köztudatban a tévhit, miszerint a szaxofon egy jazz-hangszer és nem alkalmas a komolyzenére, azonban ez nem is állhatna távolabb az igazságtól! 

 

 

A sokoldalú hangszernek már több évtizedes múltja volt akkor is, amikor elkezdett egyre nagyobb szerepeket kapni a jazz zenekarokban. Eleinte főleg katonazenekarok tagjaként ismerték, néha azonban hallható volt operákban, vagy szimfonikus művekben is. 

Magyarországon elsőként Bartók alkalmazta a szaxofont a 1914-ben megkomponált ”A fából faragott királyfi” című művében. 

Gyakorolj velünk! 

Ahhoz, hogy egy hangszert (legyen az bármilyen) a megfelelő módon megszólaltathassunk, sok-sok gyakorlás, kitartás és szorgalom szükséges. Szerencsére rengeteg olyan kotta elérhető manapság, amikkel könnyedén vehetjük a gyakorlás adta nehézségeket. A legnépszerűbbek közé tartozik például a Perényi - Szaxofon ABC 1. és 2. kötete, vagy a Perényi - 222 etűd szaxofonra. 

Kezdőknek ajánlott népszerű szaxofon kották kínálatunkból: 

Az azonnali gyakorláshoz pedig az alábbi egyszerű kottákat ajánljuk :)