A fafúvósok családjába tartozó fém hangszer: a fuvola

A fuvola egyedi hangzású, sokoldalú hangszerünk, amelynek ma is ismert formája egy bizonyos Theobald Böhm, német származású fuvolaművész és aranyműves nevével forrt össze. Blogcikkünkben bemutatjuk a fuvolák egyes típusait, szót ejtünk arról, hogy honnan ered a hangszer őse, és megmagyarázzuk azt is, hogy miért tartozik a fafúvósok családjába, ha szinte mindegyik fuvola fémből készült.
Sokoldalú, különleges és tiszta hangzású - Mi jellemzi a fuvolákat?
A fuvola aerofon hangszer, az ajaksípos hangszerek családjába tartozik, hangképzését tekintve pedig az egyik legegyszerűbb hangszerünk. A fuvolának valódi fúvókája nincsen, így a hangszert a játékos az ajkai által a fejrészen lévő befúvónyílásra irányított levegőárammal szólaltatja meg. A különböző hangmagasságok képzése a hanglyukakkal és a billentyűk segítségével lehetséges.
A fuvola jellemzően meleg hangszíne rendkívül szép és különleges: hangzása tiszta, éles, ragyogó és fényes. Az eredeti fafúvós fuvolák hangzása lehet enyhén füstös vagy puha, míg a modern ezüst vagy arany fuvoláké általában tisztább és fényesebb.
Sokoldalú hangszerről beszélünk, amely szinte minden zenei műfajban megtalálható. Előfordulása leginkább a klasszikus zenei repertoárban és zenekari előadásokban jellemző, de népszerű az etnikai és világzenei műfajokban, valamint a jazzben és a kortárs zenében is. A fuvola sokszínűsége és kifejezőképessége miatt sok zenész és zeneszerző kedvenc hangszere.
Fuvola-történelem
Honnan ered a fuvola őse?
A fuvola története egészen az ősidőkre nyúlik vissza.
Az európai középkor zenei világába vélhetően Közép-Ázsiából kerülhetett, de a 13. században már a harántfuvola, valamint egyenes irányban fújt csőrös fuvola, azaz a furulya is ismert volt. A harántfuvolák ebben az időben elsősorban katonai hangszerként, dobok kíséretében szerepeltek.
A 17. században a harántsípok két típusát különítették el: a sípok katonai célra használt változatát, valamint a harántfuvolát. Utóbbi 3-4 féle hangfekvésben készült, anyaga pedig leggyakrabban szilvafa vagy buxus volt, de hegyikristályból, üvegből, valamint később elefántcsontból, ébenfából és ezüstből is készülhetett.
Miért soroljuk a fafúvósok családjába a fuvolákat?
A fuvola leggyakrabban fémből, nikkelezett sárgarézből, ezüst ötvözetből, esetleg aranyból készül, így felmerülhet a kérdés, hogy akkor miért soroljuk a fafúvós hangszerekhez?
A fuvola testét hagyományosan fából készítették, ami lehetőséget adott arra, hogy megformázzák és méretezzék azokat a furatokat, amelyeken keresztül a hang létrejöhet.
A fuvola faanyagból való készítése régi hagyományra vezethető vissza. A fa számos előnyt biztosít a hangszer számára: meleg és gazdag hangszínt kölcsönöz, valamint könnyű megmunkálhatósága miatt egyszerűen formálható és csiszolható, ami a kívánt rezgés elérése végett fontos szempont.
Összefoglalva tehát a hagyományok megőrzése miatt, illetve a fúvástechnika és a zenekarbeli szerepe miatt soroljuk a fuvolákat a mai napig a fafúvós hangszerek közé.
Ki volt Theobald Böhm, és hogyan fonódott össze a neve a fuvolával?
Theobald Böhm német születésű zeneszerző, zenész és hangszerkészítő nevéhez fűződik a modern fuvola kialakításának létrehozása, és a hangszer jelentős technikai fejlesztései.
Böhm szenvedélyes fuvola játékos lévén a saját hangszerén meglévő hiányosságokat is próbálta megjavítani, kiküszöbölni. Az 1830-as években több kísérletet tett a fuvola átalakítására, és végül 1847-ben szabadalmaztatta a saját fejlesztésű "Böhm-fuvolát".
Böhm új típusú fuvolája megváltoztatta a hangszer kialakítását és működését. A zenész bevezette a cseppfogó csappantyúrendszert, ami lehetővé tette az összes hang elérését, így a hangterjedelem kibővült, a kombinált kulcsrendszer pedig további lehetőségeket nyitott meg az egyedi hangszínek létrehozására. Harmadik fejlesztése a fém test elkészítése volt, ami a hang minőségének javításában játszott fontos szerepet.
Webshopunk kínálatában elérhető legnépszerűbb fuvolák:
- Trevor James 10X fuvola alapmodell, zárt, ezüst szájrésszel
- Trevor James Privilege ezüst szájrészes fuvola, nyitott
- Yamaha YFL-212 fuvola
- Yamaha YFL-272 fuvola
A fuvola felépítése - Fej, test és láb
Az alábbi ábrán egy zárt mechanikás, offset fuvola látható.
Fej
A fejrész a fuvola többi részétől eltérően nem hengeres felépítésű, hanem a dugó irányába szűkül. A fejrész anyaga, belső kiképzése, a befúvónyílás mérete, formája alapvetően meghatározza a hangszer hangzását.
A befúvónyílás és a szájrész típusonként eltérhet, így lehet akár hosszúkás, ovális vagy magasított stb.
Test
A test felületén helyezkednek el a hanglyukak, amelyeket mechanika fed. A mechanika lehet nyitott, vagy zárt billentyűs is.
A nyitott billentyűs fuvola egyik előnye, hogy a játékos érzékelheti a levegő sebességét és emiatt korrigálni tudja azt. A nyitott mechanika sokkal pontosabb ujjtechnikát igényel, különben a hangok hamisak lehetnek.
A billentyű vonalaknak két típusát különböztetjük meg: inline és offset. Az inline típusnál a billentyűk teljesen egy vonalban helyezkednek el a hangszeren, míg az offset G esetében előrehúzódnak a billentyűk, hogy a bal gyűrűsujjal könnyedén elérhessük az adott billentyűt.
Láb
A láb résznek két változata ismert: “C” és “H” lábas fuvolák. A “C” lábas fuvolának a “C” a legmélyebb hangja, a “H” lábasnak pedig értelemszerűen a “H”. A “H” lábas fuvolák előnyei közé tartozik, hogy melegebb hangzást biztosítanak, valamint erősebb hatást kelt a hosszabb rezonancia kamra miatt.
Mi a fuvola megszólaltatásának módja?
A hangszert a játékos az ajkai által a fejrészen lévő befúvónyílásra irányított levegőárammal szólaltatja meg. A különböző hangmagasságokat a hanglyukakkal és a billentyűk segítségével képezzük.
A hangszer megszólaltatása igényel némi gyakorlást és kitartást: a helyes fúvástechnika elsajátítása, az ujjmozgások megtanulása és a megfelelő levegővezetés fejlesztése időbe telhet. Kitartó gyakorlással és lelkiismeretes zenetanár segítségével a fuvola csodálatos hangzása lehetővé teszi a kifejező és élménydús zenei előadások létrejöttét.
A fuvolák 4 fő típusa
1. C fuvola, vagy más néven harántfuvola
A C fuvola, illetve másik nevén harántfuvola, a leggyakoribb és legelterjedtebb fuvola típus. Mivel egy oktávval magasabban szólal meg a basszusfuvolánál, s egy kvinttel mélyebben a szopránfuvolánál, elvileg altfuvolának lenne logikus hívni, de az altfuvola elnevezést mégsem erre a hangszerre használjuk.
Alaphangja C’, hangterjedelme három oktáv. A hagyományos C-fuvola népszerű hangszer fúvós- és szimfonikus zenekarokban egyaránt.
C fuvolák webshopunk kínálatából:
- Roy Benson FL-402E fuvola
- Trevor James Privilege fuvola, zárt
- Pearl 505E fuvola, zárt
- Yamaha YFL-272SL fuvola
- Viento FL108 fuvola
2. Piccolo
A piccolo vagy pikoló, más nevén kisfuvola vagy ottavino, vagyis a fuvola kicsinyített mása, a nevét az olasz piccolo (kicsi) szóról kapta. Jellegzetessége, hogy a legkisebb méretű fuvolák közé tartozik és rendkívül magasan szól, elsősorban zenekari tuttiban használják.
Hangolása egy oktávval magasabb a normál fuvolánál, de hangterjedelme kisebb annál, nem teljes három oktáv.
Olykor találkozhatunk nem fémből készült példányaival is, melyek ébenfából készülnek.
Piccolo fuvolák webshopunk kínálatából:
3. Altfuvola
Az altfuvola egy közismert hangszer a fuvolák családjában, amely az alacsonyabb hangok szélesebb tartományát képes előadni az általánosan elterjedt C-szoprán fuvolához képest.
Az altfuvola egy kvinttel lejjebb, G hangnemben szól, és ezáltal mélyebb és gazdagabb hangszínek előadására képes.
Altfuvola webshopunk kínálatából:
4. Basszusfuvola
Ez az izgalmas hangszer gazdag és erőteljes hangzással rendelkezik, a legmélyebbel a fuvolák összes típusa közül. Kiegészíti a fuvolacsalád magasabb hangú tagjait, és mélyebb hangzást szolgáltat a zenekari vagy egyéb előadásokban is.
A basszusfuvolát leggyakrabban a szimfonikus zenekarokban, nagyzenekarokban, katonazenekarokban, kamaraművekben és különböző szólóművekben használják.
Basszusfuvola webshopunk kínálatából:
Így tisztítsd a fuvoládat!
A fuvola rendszeres tisztítása és karbantartása elengedhetetlen a hangszer megfelelő állapotának és optimális hangminőségének fenntartásához.
Az első és legfontosabb lépés, hogy a fuvolát mindig tokban tároljuk, amikor éppen nem használjuk, mert így nem csak óvjuk a hangszert, de a szállítását is kényelmesebbé tehetjük.
A hangszer tisztításához speciális tisztító pálca és belső tisztító kendő szükséges. A kendővel óvatosan töröljük szárazra a hangszer belsejét. A külső ezüst-tisztító kendő használatával megőrizhetjük a hangszer csillogását és megvédhetjük az esetleges koszolódástól, maródástól.
A tengelyek és csavarok rozsdásodásának megelőzése érdekében célszerű évente vékony olajbevonattal ellátni őket.
Időnként érdemes elvinni a fuvolát egy szakemberhez szervizelésre és karbantartásra. A szakember gondoskodik a fuvola alapos tisztításáról, az alkatrészek megfelelő beállításáról, és szükség esetén a javításokról is.
Webshopunkban elérhető fuvola tisztító eszközök és kellékek:
- Trevor James belső fuvola-tisztító kendő
- Trevor James fuvolatisztító pálca
- Trevor James ezüsttisztító kendő
- Dr Tillwich H311 fafúvós mechanikaolaj
- https://inter-music.hu/yamaha-puderpapir
- BG A32F fuvolatisztító kendő
- BG A39 piccolo-tisztító kendő
- BG A32AF altfuvola-tisztító kendő
Fuvola oktatás
Szimpatikusnak találod a hangszert, és szeretnél megtanulni fuvolázni, de bizonytalan vagy azt illetően, hogy mennyi időbe telik majd elsajátítani a fuvolázás csínját-bínját?
A fuvolázás megtanulásának nehézsége egyéni képességektől, elkötelezettségtől és kitartástól függ. Mindenki saját tempójában halad, így egyénenként eltér, hogy mennyi időbe telik megtanulni játszani a hangszeren.
Az alábbi tényezők megléte vagy hiánya azonban biztos, hogy nagyban befolyásolja a tanulás előrehaladását:
- zenei alapműveltség
- rendszeres és szorgalmas gyakorlás
- jó tanár és módszer
- személyes elkötelezettség
Az oktatás kezdeti szakaszában a hangszer alapjainak megtanulása, és a technikai készségek elsajátítása jellemző. A haladó szint elérése (amikor a játékos már magabiztosan kezeli a különböző skálákat, technikákat és előadási stílusokat) több évnyi kitartó gyakorlást és elkötelezettséget igényelhet.
Fuvola kotta kezdőknek és haladóknak - Mivel érdemes kezdeni a gyakorlást?
Ahhoz, hogy egy hangszert (legyen az bármilyen) a megfelelő módon megszólaltathassunk, sok-sok gyakorlás, kitartás és szorgalom szükséges.
Szerencsére rengeteg olyan kotta elérhető manapság, amikkel könnyedén vehetjük a gyakorlás adta nehézségeket. A legnépszerűbbek közé tartozik például a Bántai-Sipos: Fuvola ABC; a Jeney Zoltán által megírt fuvolaiskolák, valamint a nemrég megjelent Kiss Bea - Hangok mindenhol laknak I. és II. kötete.
Kezdőknek ajánlott népszerű fuvola kották kínálatunkból:
- Bántai-Sipos: Fuvola-ABC - kotta
- Jeney: Fuvolaiskola 1 kotta
- Jeney: Fuvolaiskola 2 kotta
- Bántai, Kovács: Skálaiskola fuvolára 1 kotta
- Bántai, Kovács: Válogatott etűdök fuvolára 1 - kotta
- Kiss: Hangok mindenhol laknak 1. kotta
- Kiss: Hangok mindenhol laknak 2. kotta
Az azonnali gyakorláshoz pedig az alábbi egyszerű kottákat ajánljuk :)